среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przekazuje do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na plot i furtkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się zabarwienie kamieni na ogrodzenia z PCV na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie można także siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z plastiku stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na balaski z plastyku na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki oraz ploty PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa unosi się z głazów różnorakiego kształtu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kafli o nierównych obrysach, należy je adekwatnie łączyć tzn. tak, aby kształt każdego następnego zespalał się z poprzedzającym. Aby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie plastikowe z Malborka z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Sprofilowane jednostki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, by głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий