понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety inaczej po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia role ogrodzenia, chociaż częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Na ogól takie sztachety z Winylu z Oleśnicy sadzi się w nasłonecznionych położeniach, w których ekspresowo wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Mnóstwo powabu maja również takie żywe ploty, które wiodą przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu uspokaja a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze upodobania a także czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez bujnie kwitną, lecz wymagają także sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztacheta z plastyku z Kozienic zdołają być niesłychanie wysmukłe, chociaż wypada je regularnie przycinać i raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie tworzy się na lata, nieraz nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje porę suchą,
•w mgnieniu oka kiełkuje,
•cyklicznie podcinany pięknie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztachety plastykowe z Pułtuska stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий