пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów wyraźnie nie uwydatni projektu trawy albo kwiatów jak małe żywe ogrodzenie.

Niesłychanie duże, albowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby przesłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto daje orzechy. Jeśli chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj rosłe zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Należy pamiętać niemniej jednak, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie trudne.

Nic wyraźnie nie podkreśli krawędzi trawnika lub kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty nie zawsze potrafią satysfakcjonująco rosnąc w określonych terenach, małe drzewa potrafią utrzymać zielone zaplecze w ryzach ewentualnie osłonią gołe placki gleby. Poprawnie ukształtowany mały żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w ciemnych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je małe jabłuszka, jakie wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie albo strzeliste zielone ogrodzenia wolno otrzymać z drzew iglastych.

Na nieszczęście, rośliny z tej klasy mogą być znacznie droższe aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje brak słońca cis pospolity. Często szeroko się rozrasta oraz trzeba go przycinać, tymczasem jego przemianę Fastigiata Robusta można pościć bez pomocy.Powinien się szybko rósł tudzież wstrzyma kolumnowy zarys.

Gdyby wasz kącik jest bardzo zacieniony, wskazane jest aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja formy o jasnych bądź tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w najwyższym stopniu ostre w słońcu, niemniej jednak nawet w śladu korona drzewa zostają wcale jasne, w pewnym sensie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий